Nu kan bankerne se data om indefrosne ejendomsskatter som enkeltopslag

Oplysninger om indefrosne ejendomsskatter bliver nu tilgængelige som enkeltopslag via SKATs systemer. Det sker efter en tæt dialog og samarbejde mellem myndighederne, Dansk Ejendomsmæglerforening, FinansDanmark og E-nettet. Det er et første skridt på vejen til at kunne rådgive kunder bedre og samtidig kunne lave en rigtig vurdering af risiko på ejendomme.

 

Indefrosne ejendomsskatter har pant i ejendomme (lovbestemt pant), men kan ikke ses i Tingbogen. Det har hidtil givet udfordringer for alle, der arbejder med bolighandel og -finansiering, da de indefrosne ejendomsskatter har betydning for den rådgivning, som boligkøbere og boligsælgere har brug for fra de professionelle parter i en ejendomshandel.

 

Offentligt-privat samarbejde var nøglen til en løsning

Behovet for data er stort. Derfor fremførte vi i vores løbende samarbejde med Vurderingsstyrelsen samt Udviklings- og Forenklingsstyrelsen og aktører fra sektoren dette behov sidste år i januar.

Det er resulteret i ny lovgivning, der giver hjemmel til at offentliggøre oplysninger om indefrosne ejendomsskatter, og det har muliggjort at vi nu kan udstille konkrete oplysninger om den indefrosne ejendomsskat:

”Vi mener stadig, at det rette sted at oplyse om pant i ejendomme er i tingbogen, og vi bidrager stadig til at finde veje for, at det kan komme til at ske i den nærmeste fremtid,” siger Head of Digital Solutions i E-nettet, Morten Vedel, der dog også slår fast:

”Når det er sagt, er vi naturligvis glade for, at vi nu kan tilbyde en løsning, der skaber et ensartet og transparent billede af de samlede hæftelser i en ejendom”.

Også pengeinstitutterne hilser den nye løsning velkommen og kvitterer for samarbejdet:

 ”Der har været en fin dialog, og jeg synes der har været en fin forståelse af, hvad det er fra det offentlige, vi har behov for. Der er blevet lyttet, og der er blevet delt viden. Det har gjort kommunikationen nemmere, at der har været et tværfagligt samarbejde,” fortæller Product Owner i Danske Bank, Ole Grand.

 

Indefrosne ejendomsskatter en del af det samlede gældsbillede

Interessen for de indefrosne ejendomsdata er stor. Forventningen er, at de indefrosne ejendomsskatter forventes at udgøre en betydende del af “gælden” i en ejendom i visse områder af Danmark. Derfor er det vigtigt med tilgængelige og opdaterede data:

”Indefrosne ejendomsskatter er en del af det samlede gældsbillede i en ejendom, ligesom alle andre typer af gæld. At rådgiverne nu kan tilgå data og få et retvisende billede, er derfor et bevis på, at når vi samarbejder og forstå hinanden på tværs, når vi bedre resultater – og en påmindelse til alle om, at datas formål og betydning bør indtænkes så tidligt som muligt i ny lovgivning,” slutter Morten Vedel.