Den 14. oktober 2024 medvirkede vi i en artikel om vores løsning, Klimadata, i Finans.dk – læs den fulde artikel her. Artiklen er bag betalingsmur.
I artiklen fortalte vores Vicedirektør, Daniel Vittrup, hvordan vi har udviklet Klimadata for at hjælpe bl.a. banker og realkreditinstitutter med at få indsigt i, hvorvidt deres udlån til boligejere kan være i risikozonen – særligt med hensyn til oversvømmelser.
“Det handler i bund og grund om vand, som kan komme fra oven, fra siden og fra neden. Hvor meget vand kan en ejendom eller grund trække, uden det ender med oversvømmelse. Med dataløsningen Klimadata kan bankerne lave en risikovurdering, som er en slags vejrudsigt for, hvad der sker med en ejendom i forskellige klimascenarier” fortalte Daniel.
Værktøjet, Klimadata, bygger på samkøring af store mængder data, som gør det muligt for banker og realkreditinstitutter at vurdere klimarelateret risiko ved boligkøb langt mere præcist end tidligere. Det er et skridt mod at sikre mere robuste beslutninger i både banksektoren og hos den enkelte boligejer – og mod at indarbejde fremtidens klimaudfordringer i den finansielle infrastruktur.
Vil du vide mere?
Så kontakt Anne Kristensen, der er Head of ESG på tlf. +45 29 60 30 24